... nie, dnes výnimočne v pondelok som nevarila - dojedali sme zo včera :), kašu som robila dávnejšie, len nejak nebol dostatok času na vloženie príspevku.
Prvý krát som ju varila v kombinácii s pohánkou-lámankou . Obyčajne ju kombinujem s jačmenými krúpkami a toto bol taký povedzme nápad z núdze /ako som si zo začiatku myslela/, pretože som zabudla kúpiť krúpky a ja som bola na 100% presvedčená, že ich mám. A neboli ... Tak siahla po pohánke, niekým nenávidenej, niekým milovanej. Myslím, že ja k nej staviam také neutrálne stanovisko, veľmi záleží od prípravy, kam ju vopchám, aby mi ju doma zjedli. Tu som sa rozhodla, že to s ňou risknem namiesto zvyčajných krúpkov /ktoré mimochodom tiež používa v kuchyni veľmi málo ľudí /, pretože do obchodu sa mi aj tak nechcelo ísť a zároveň som bola veľmi zvedavá sama, ako to bude spolu chutiť. A bola som veľmi milo prekvapená - .... perfektné :) Doma nikto nepostrehol, čo som tam dala a len sa po nej zaprášilo. Takže konštatujem, že toto jedlo v tomto zložení trvale zaraďujem do nášho jedálnička.
- recept som nefotila, pretože som ho už raz zverejňovala aj s fotkami na MMB . V podstate ten istý postup, .... iba pohánku - lámanku, v rovnakom pomere ako jačmenné krúpky, som pridala pred koncom dovarenia šošovice, /samozrejme potrebuje určité množstvo tekutiny, aby mala kde napučať - takže zároveň s ňou treba priliať 1 1/2 násobok horúcej vody na množstvo pridanej pohánky/, nechala prejsť varom, ochutila, vypla z ohňa a nechala ju dojsť na sporáku pod pokrievkou, aby sa v nej zachovalo čo najviac vitamínov. Nakoniec to bola nesmierna bašta. Podávala som s narýchlo opečenenou bravčovou panenkou, /ktorú som pár hodín pred použitím namarinovala/ a osmaženou cibuľkou. Krajec čierneho mäkkého chlebíka a kyslá uhorka pri tomto jedle nesmie chýbať :)
Ako iste viete, pohánka má v sebe ukryté veľké množstvo rutínu - viac info o nej a aká je zdravá si o nej možete prečítať tu .