utorok 24. apríla 2012

Marlenka

Viem, že receptov na túto úžasnú mlsnotu je neskutočne veľa. A to nevravím o tom, že najjednoduchšie je si ju kúpiť v obchode a mať s pečením svätý pokoj :) .... ale,  každý kto ochutnal doma urobenú mi dá určite za pravdu, že toto je úplne iná "šálka kávy"
   Musím priznať, že keď som ju robila 1x, tak moje nervy pripomínali tornádo a chuť na sladké ma  pri tvorení toho cesta  prešla rýchlosťou svetla. Po neviem koľkých pokusoch som si  recept zdokonalila tak, aby som mala z marlenky aj radosť z dobre vykonanej práce a nie iba  padla dolu pusou so svalovicou na rukách úplne vyšťavená do postele a riadne dvihnutým adrenalínom pripomínajúcim sopku :)))
Prísady na cesto :
* 600g hladká múka
* 120g maslo /Hera/
* 3 PL /kopcovité/ med /, poctivý domáci je najlepší
* 250g práškový cukor
* 1 PL zarovno, sóda bikarbóna
* 1 ML ocot
* 2 veľké vajcia

Prísady na plnku:
* 1 skaramelizované salko uvarené vo vodnom kúpeli aspoň 2,5 hodiny
* 250g maslo
* 500ml mlieko
* 2-3 PL kryštálový cukor
* 1 smotanový puding /kľudne i karamelový, alebo vanilkový/
- okrem toho sekané orechy a čokoládaOd pôvodnej receptúry som sa moc neodklonila, iba mierne. Každý kto už skúšal upiecť marlenku vie, že pôvodný recept vraví, že po vymiesení cesta by malo toto odpočívať 1 hodinu na teplom mieste, najlepšie v hrnci pod pokrievkou. Jasne, že som sa  tiež pri prvých pokusoch stvoriť marlenku tohoto hesla držala a potom narobila ako otrok, ohrievala cesto v mikrovlnke, aby sa s ním vôbec dalo niečo urobiť, taktiež 700g múky na zamiesenie bolo na množstvo surovín veľa, ako som neskôr zistila. Tak či tak cesto pri vaľkaní  podsypávame múkou, veď bez toho to nejde  .........a silne pochybujem, že arménske ženy, ktoré vraj tento koláčik splodili, používali pri jeho pečeni mikrovlnku, aby sa cesto dalo vôbec vyvaľkať - tie mali rozhodne iné starosti :) ..... a keďže  zvládali marlenku "ľavou zadnou " - určite v tom bola nejaká iná finta - aká ? - netuším :)))
   Ako som spomínala, recept som si mierne upravila, podstata však zostáva. Koláčik je jemný, nepresladený a pridaním pudingu do plnky aj jemne odľahčený. Nezjete iba granát, ktorý nosíte potom v bruchu tri dni :)))
   Tak ... vykecala som sa :) ... a teraz prejdime k receptu :)). Bohužiaľ, na fotenie nebolo času, lebo dcérkam som zároveň piekla i tortu k narodeninám a nedalo sa mi inak, lebo nemám 4 ruky :(   . Takže ako vidíte popri "pracnej" marlenke sa dá stíhať i kadečo iné :) Tak sa Vám postup tvorenia pokúsim aspoň "lopatisticky" popísať.

Postup :
1. do hrnca vložíme maslo, med, práškový cukor a na miernom ohni zohrievame do úplného rozpustenia, samozrejme, nezabudneme premiešavať.
2. potom do rozpustenej maslovo-cukrovo-medovej masy pridáme sódu bikarbónu, ktorú sme si predtým osve v poháriku pokvapali octom a premiešali lyžičkou
3.  po pridaní sódy s octom, stále miešame, oheň stále mierna teplota
4. najskôr bude masa bledožltá a potom začne meniť farbu, až prejde do krásnej akoby tmavšej  oranžovej a budete to aj cítiť, že sa s tým niečo deje - tá vôňa je jednoducho marlenkovská :)
5. takže, keď nám to krásne zoranžovie, hrniec odstavíme z ohňa, občas premiešame, nesmieme zabudnúť, že masa je horúca a my tam potrebujeme dostať ešte vajíčka a praženicovú marlenku určite nik nechce
6. necháme zmes teda odpočívať asi 5 min, za občasného premiešavania a až potom primiešame rozšľahané vajcia.
7. Ok - toto by sme mali z krku :)
8. po zamiešaní vajec nám už nič nebráni k tomu, aby sme tam prisypali postupne za primiešavania  všetku múku
9. ja to cesto, kým sa mi dá, vymiešavam varechou a potom keď už je to ozaj tuhé a vareškou tam žiaden zázrak neurobím, vyklopím to všetko na pracovnú dosku podsypanú múkou a ručne vypracujem
10. cesto je síce dosť teplé - ale to nech Vás neodradí, pracuje sa s ním dobre a ide to. Po vypracovaní ho rozdelím na 6 rovnakých dielov.
11. každý diel cesta na vymúčenej pracovnej doske  hneď rozvaľkám natenúčko na veľkosť plechu  /ja mám plech veľký 35x40 cm/- takže žiadne jeho odpočívanie v teple pod pokrievkou a podobne. Nezabúdame, že cesto je lepivé - tak potom pozor aby sa Vám neprilepilo na pracovnú dosku. A ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti - ako cesto chladne, horšie sa s ním pracuje. Preto som zvolila radšej hneď toto rýchle spracovanie bez odpočívania cesta pod pokrievkou a menším množstvom múky ako bolo uvedené v pôvodnom recepte, lebo potom fakt - vyvaľkať ho .... , Vám poviem, môžem sa rovno premeniť na gladiátora.
12.  každý plát upečiem na obrátenej strane plechu v rúre vyhriatej na 180-190 stupňov, ide to veľmi rýchlo cca 5 min, tak žiadne odbiehanie ...
13. po upečení pláty vyklopíme na rovnú podložku a necháme vychladnúť - keď vychladnú, budú tvrdé ako doska
                                   Takže prvú časť diela máme jupííí za sebou :)))

Plnka:
1. najskôr si uvaríme puding z mlieka, cukru a pudingového prášku, necháme ho vychladnúť na izbovú teplotu
2. skaramelizované salko, ktoré sme si deň predtým uvarili vo vodnom kúpeli vymiešame s maslom.
3. pozor - nezabudneme pri tvorení plnky na zásadu rovnakej teploty všetkých surovín
3. potom do salkového masla postupne po lyžiciach primiešavame puding. Opatrne, toto vymiešavam vareškou, robot sa mi neosvedčil
4. a hotovo, plnka je tiež :)

a zostáva nám to spolu už iba polepiť: ....:)

- na každý plát natrieme časť plnky, poukladáme ich na seba. Posledný diel nestrúham, nemám to rada :). Veľmi mi tam chutia orechy - jednoducho sa mi tam žiadajú. Takže natieram všetky pláty cesta, na posledný vrchný plát nastrúhame kúsok horkej čokolády a nasekáme orechy.
   Hotovú marlenku odložíme do chladničky odležať,  najlepšie na noc .... no a potom ? :))) ...  to asi nemusím vravieť. Prajem Vám dobrú chuť :)